Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - trans insider

transport ponadgabarytowy

Unikniesz błędów przez które mógłbyś bowiem

Nieraz jest tak, że gdy za bardzo chcesz zaoszczędzić, koniec końców jedynie tracisz pieniądze, a nic w zamian nie zyskujesz. Zamiast więc samodzielnie planować jakże skomplikowany transport ponadgabarytowy, najlep

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - trans insider transport ponadgabarytowy
iej postąpisz, gdy zlecisz to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Zaoszczędzisz w ten sposób i czas, i pieniądze. Unikniesz błędów, przez które mógłbyś bowiem zupełnie nieświadomie złamać przepisy prawne, co z kolei wiązałoby się z otrzymaniem kary finansowej.

Trasa przejazdu dla ciężkiego, ponadgabarytowego lub niewymiarowego ładunku powinna zostać zaplanowana przez specjalizujących się w tej branży ekspertów. Transport maszyn i innych takich towarów leży w zakresie kompetencji logistyków, którzy są zatrudniani przez wszystkie firmy transportowe. Do nich właśnie musisz uderzyć. Zamiast samodzielnie kombinować, zgłoś się do specjalistów, którzy zrobią wszystko za ciebie. W ten sposób zyskasz stu procentową pewność, że transport ciężki został zaplanowany i zorganizowany w zgodzie z aktualnymi przepisami drogowymi.


Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy jest to przede wszystkim taki transport, który przewozi ładunki przekraczające normy poruszania się po drogach. Taki asortyment jest zarówno cięższy, jak i jego rozmiar jest zdecydowanie za duży. Do tego typu transportu można zaliczyć głównie różnego rodzaju konstrukcje przemysłowe lub turbiny wiatrowe.

Transport ponadgabarytowy wymaga naprawdę przeróżnych zezwoleń, ponieważ cechuje się on tym, że jest to niebezpieczne i trudne. Całkowita masa asortymentu nie może przekraczać sześćdziesiąt ton - koniecznie trzeba o tym pamiętać. Wiele osób zastanawia się nad tym jakie ładunki są najczęściej transportowane. Otóż, wyróżnić można na przykład maszyny rolnicze, zbiorniki, bardzo ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe oraz linie produkcyjne.

Transport ciężki charakteryzuje się również tym, że podczas przewozu można napotkać różne przeszkody. Zaliczyć do nich można na przykład ronda lub mosty. Czasami przejazd bywa wręcz niemożliwy, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy. Transport maszyn jest także niebezpieczny.


Transport dużych ładunków

Transport wpisany jest w naszą codzienność. Gdyby nie on, gospodarka nie mogłaby tak dynamicznie się rozwijać. I dotyczy to zarówno transportu osób, jak i towarów, przy czym to ten drugi wydaje się mieć coraz więcej wyzwań przed sobą. A dowodem na to jest coraz większe zainteresowanie transportem dużych ładunków.
Im większy ładunek, tym większe wyzwanie. Dlatego też w transporcie już jakiś czas temu wyodrębniła się osobna kategoria, jaką jest transport ponadgabarytowy. To właśnie on zajmuje się tymi ładunkami, które ze względu na swój ponadnormatywny charakter, wymagają specjalnego przygotowania i organizacji. Transport ciężki, bo i tak jest on określany, obejmuje między innymi transport maszyn, zbiorników, hal produkcyjnych, czy urządzeń przemysłowych. Bez względu jednak na to, co ma być transportowane, musi się to odbyć zgodnie z przepisami prawa. Ma to na celu zabezpieczenie nie tylko samego ładunku, ale też całej trasy oraz osób, które z przewożonym ładunkiem będą mieć podczas trasy kontakt.


transport maszyn rolniczych - ciągników koparek

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.